Parametry
Teorie a Praxe
Fotogalerie
Měření
Rady a Doporučení
Optimalizace
Elektromobil
Nissan Leaf
Tesla Model S
Jak koupit Model S
Síť nabíjecích stanic
Anketa uživatele
Anketa provozovateleAktuality
O mně, Kontakt
Partneři

1, Proč dělám to, co dělám a jak je možné, že na to mám.

Jmenuji se František Kubiš. Narodil jsem se v roce 1962, s deformovaným kyčelním kloubem, možná i proto jsem v mládí místo lítání za balónem trávil čas leteckým modelářstvím. Mým snem bylo postavit si rádiem řízený model letadla a protože za socializmu platilo: co si neuděláš to nemáš, tak jsem se pustil do stavby vlastního dálkového ovládání ... samozřejmě, že nefungovalo. Tehdy jsem od otce dostal radu, "Nikdy neříkej, že to nejde jen proto, že to neumíš. Místo abys nadával na autora návodu, najdi příčinu, proč to nefunguje". Tak jsem se jako náctiletý začal hlouběji zajímat o elektroniku.

Od té doby objevuji svět elektrických a magnetických sil. Svět, který sice není vidět, ale díky kterému existuje naše současná technika.

Po ukončení fakulty elektrotechniky, specializaci stavba elektronických přístrojů, jsem nastoupil do Tesly Rožnov, kde jsem se po pár letech stal notorickým zlepšovatelem. Nicméně moje zlepšováky Teslu zachránit nemohly a po jejím krachu, jsem se živil jako vývojář na vlastní noze. Díky mé minulosti v Tesle mne vyhledávalo mnoho vznikajících firem, pro které jsem vyvíjel vše, od měřících přístrojů, přes řídící systémy pro výrobní stroje, až po docházkový systém. Vše jsem vyvíjel v panelákovém obýváku za minimální náklady, a pokud to šlo, uzavíral jsem autorské smlouvy na podíly z opakované výroby. Možná i proto jsem o práci nikdy neměl nouzi a běžně jsem dělal od rána až do noci.

Po pár letech příjmy z autorských práv začaly převyšovat ostatní příjmy. V té době jsem se snažil vyvinout sadu levných měřících přístrojů, které by fungovaly jako periferie k osobním počítačům, ale než jsem to dotáhl do výrobní podoby přišel za mnou můj poslední zákazník. Byla to malá garážová firmička, která chtěla vyvinout dálkově ovládané světlo pro diskotéky. Sotva jsem dokončil první typ, následoval nekončící řetěz objednávek na další výrobky. Když jsem po několika úspěšných výrobcích chtěl pokračovat ve svém původním záměru s vývojem měřící techniky, majitelé přišli s nabídkou, kterou jsem neodmítl a jejímž důsledkem je, že vznikla firma ROBE, která dává práci více než 330 zaměstnancům a prakticky 99% svých výrobků vyváži do zahraničí.

V tomto místě nemohu nepoděkovat své životní partnerce a teď již skoro dospělým dětem, bez kterých by se většina z toho neuskutečnila.


2, zásady a životní moudra, kterými se řídím.

Nedělej jiným, co nechceš, aby oni dělali tobě.

Nikdy neříkám, že to nejde, jen proto, že to neumím.

Místo abych nadával, že něco nejde, hledám příčinu a snažím se odstranit důvod proč to nefunguje.

Pokud si myslím, že něčím mohu urychlit vývoj lidstva, tak nelituji prostředky do toho vložené.

Lidstvo má pouze 2 možnosti: buď se vyvine dřív než mu dojde energie a suroviny, nebo zanikne.

Zdroje energie a surovin lidstva jsou omezeny až do doby, než bude schopno opustit sluneční soustavu, nebo pokoří zákony termodynamiky.

Pouze axiomy jsou skutečné zákony přírody, vše ostatní jsou pouze pravidla odvozené ze zkušeností.

To, že něco na základě dosavadních pozorování vypadá jako přírodní zákon, v mých očích neznamená, že to nejde překonat.

Co zaseješ, to sklidíš = Osobní zkušenost, i když někdy trvá i desítky let než dojde na sklizeň, ale jednou na každého dojde.

Původně jsem na svých stránkách nechtěl psát o sobě, ale jen o takové technice, jejíž rozšíření považuji za důležité pro budoucí vývoj lidstva. Po zveřejnění článku o mém Nissanu Leaf na iDnes.cz, jsem z některých komentářů pochopil, že mne spousta lidí považuje za zbohatlíka, který utrácí lehce získané peníze za drahé hračky.3, své dotazy a připomínky mi můžete psát na:


29.02.2024 18:35

Power = 0 W

DC1 U = 0 V
DC2 U = 0 V
DC1 I = 0.00 A
DC2 I = 0.00 A
DC1 P = 0 W
DC2 P = 0 W
PanT1 = -19.0 ˚C
PanT2 = -19.1 ˚C
Temp. = -19.2 ˚C

AC1 U = 0 V
AC2 U = 0 V
AC3 U = 0 V
AC1 I = 0.00 A
AC2 I = 0.00 A
AC3 I = 0.00 A
AC1 P = 0 W
AC2 P = 0 W
AC3 P = 0 W

Today Energy:
23.27 kWh

Total Energy:
123471 kWh